Ansiktsbehandling
Vi på Beautyculture by Janine har en vision om att alltid kunna erbjuda våra kunder de mest resultatinriktade behandlingarna. Vår målsättning är att skräddarsy alla behandlingar efter kundens individuella önskemål och behov. Därför har vi skapat, utöver vårt ordinarie utbud, olika helhetslösningar eller paket med ansiktsbehandlingar, injektionsbehandlingar, produkter och även träning.
Vi har ett brett utbud av hudbehandlingar och ansiktsbehandlingar. Från den klassiska ansiktsbehandlingen som anpassas just för dig, till olika styrkor av kemiska peels, Gold Touch, Plasma Pen och Microneedling.

ANSIKTSBEHANDLING CLASSIC
70 minuter
Den här behandlingen rekommenderar vi som din förstagångsbehandling. Även om du är en flitig ansiktsbehandlingskund på andra kliniker, är första gången hos oss viktig för att vi skall kunna göra en professionell bedömning. Här lära vi känna dig och din huds behov. Behandlingen passar också utmärkt för dig som vill ha lite mer tid eller extra avkoppling.
I behandlingen ingår:
Rengöring, hudanalys, peeling, portömning med hjälp av ultraljud, lätt brynformning, massage, inslussning av mask med hjälp av ultraljud och avslutande produkter.
Pris: 1 200 kr
BEAUTYCULTURE QUICK FIX
30 minuter
Beautyculture erbjuder dig en expressbehandling som gör dig gott och ger dig glow!
I behandlingen ingår:
Rengöring, exfoliering med enzympeeling (skonsam för huden), inslussning av ansiktsmask och avslutande produkter.
Pris från: 800 kr
BC ÖRTPEELING
60 minuter
Örtpeelingar är ett framgångsrikt beprövad, naturlig peeling metod för hudföryngring baserad på en blandning av rena örter. Dess naturliga komposition är helt fri från kemiska ämnen, syntetiska bindemedel och slipmedel, utan några toxiska biverkningar.
Denna naturliga blandning innehåller proteiner, kolhydrater, vitaminer, enzymer, phytohormoner, mineralsalter, tanniner och spårämnen.
Örtpeelingen behandlar:
•Quick fix för lyster, glow och fräschör
•Specifik fukt- och vitamin behandling
•Detox och utrensande för att klargöra och rena huden från slagg och giftämnen
•Anti-age, högteknologiska produkter tillsammans med örter för kraftig cellregenererande effekt
•Pigmentskador, solskador och postinflammatoriska hyperpigmenteringar
•Läkande egenskaper för tex akne, eksem och rosacea
Pris: 1 200 kr/behandling
Kur 4 beh. 4000 kr
ANSIKTSBEHANDLING PURIFY
60 minuter
En djuprengöringarnde behandling som även kan göras på ryggen.
Den här behandlingen passar dig som känner dig oren i huden och behöver "städa upp". Här ligger fokus på rengöring!
I behandlingen ingår:
Rengöring, hudanalys, peeling, portömning med hjälp av ultraljud, inslussning av mask med hjälp av ultraljud och avslutande produkter.
Pris: 950 kr
ANSIKTSBEHANDLING DE LUXE
90 minuter
För dig som vill ha mer av det goda!
I behandlingen ingår:
Rengöring, hudanalys, peeling, portömning med hjälp av ultraljud, lätt brynformning, extra lång och härlig massage, inslussning av mask och booster med hjälp av ultraljud och avslutande produkter.
Pris: 1 450 kr
ANSIKTSBEHANDLING BOOST
60 minuter
Det här är behandlingen för dig som känner dig torr och livlös i huden, som behöver rikligt med fukt. Här ligger fokus på att återfukta huden och "fylla ut". Vi ger nytt liv till din hud helt enkelt!
I behandlingen ingår:
Rengöring, hudanalys, peeling, massage, inslussning av mask med hjälp av ultraljud och avslutande produkter.
Pris: 950 kr
ANSIKTSBEHANDLING GOLD TOUCH
45 minuter
Omedelbara resultat med Gold Touch! Gold Touch verkar cellförnyande samt ger spänst och lyster i huden.
Vi slussar olika serum via fina guldnålar belagd med 24 karat guld som gör att näringsämnena lättare slussas ner i huden. Älskad av både hudterapeuter, sjuksköterskor och framförallt våra klienter!
Du kan behandla ansiktet, halsen och dekolletaget! Vill du göra alla tre gör vi ett fint paketpris till dig.
Pris från: 1 750 kr
BEAUTYCULTURES PERSONLIGA PEELING
30 minuter
Efter en noggran hudanalys och bedömning av din hy skapar vi en kemisk peeling som passar just dig. Behandlingen ger omedelbart lyster, passar alla hudtyper och anspassas utifrån dina behov.
I behandlingen ingår:
Rengöring, hudanalys, personlig utformad kemisk peeling, inslussning av mask med hjälp av ultraljud och avslutande produkt.
Pris från: 1 500 kr
KONSULTATION
30 minuter
Många kommer till oss och vet att de vill göra en behandling, men inte vilken som är bäst för dem. Några vet exakt vilken behandling de vill ha, men det kanske inte är den mest optimala för att få det resultat som man vill uppnå. Vi hjälper dig!
På Beautyculture by Janine har vi ett stort utbud av behandlingar, från det lilla till det stora. Om du är osäker på vad du söker, boka en personlig konsultation. På så sätt kan vi tillsammans ta fram rätt behandlingsplan och rätt produkter för just dig. Det är inte alltid de dyraste behandlingarna som är bäst!
Pris från: 450 kr
PLASMA PEN BORTTAGNING AV FLÄCKAR
30 minuter
Borttagning av hudflikar/skintags, åldersfläckar, leverfläckar, samt pigmenterade solfläckar.
Med hjälp av plasmaljus tar man bort de oönskade fläckarna/pigmenteringarna. Efter behandlingen kommer det att bildas en sårskorpa som efter ca 8 dagar kommer att falla av naturligt. Det är viktig att efter behandlingen inte pilla eller utsätta området för någon fukt eller värme, det gäller alltså att undvika sol, svettning, bastu och ångbad.
Pris: 995 kr
PLASMA PEN TILLVAL
15 minuter
Lägg till borttagning av enskilda hudflikar/skintags, åldersfläckar, leverfläckar, samt pigmenterade solfläckar i din ansiktsbehandling.
Med hjälp av plasmaljus tar man bort de oönskade fläckarna/pigmenteringarna. Efter behandlingen kommer det att bildas en sårskorpa som efter ca 8 dagar kommer att falla av naturligt. Det är viktig att efter behandlingen inte pilla eller utsätta området för någon fukt eller värme, det gäller alltså att undvika sol, svettning, bastu och ångbad.
Pris: 500 kr
MICROBOTOX
60 min
Microbotox är en ansikstbehandling där vi med hjälp av flera små nålar stämplar in mikroskåpiska mängder botox i huden tillsammans med en coctail av vitaminer och aminosyror. Behandlingen påverkar våra fina muskler och muskeländar som fäster i huden. Det är även dessa muskler som reser håret så kallat "gåshud" samt hjälper till att reglera hudens svett- och oljeproduktion. Resultatet av detta blir en fantastisk glow med reducering av fina linjer och porer samt en minskad oljeproduktionen.
Perfekt för dig som kanske inte vill ta steget att göra en fullständig botoxbehandling eftersom du fortfarande kommer kunna röra ansiktet som vanligt då den enbart minskar kraften av den oönskade mimiken. Behandlingen är även utmärkt för den som vill ha massa Glow samt förebygga och motverka ålderstecken men även minska talgproduktionen och porerna.
Effekter av behandlingen:
- Förbygger och motverkar fina linjer och rynkor
- Ger ett fantatstiskt glow!
- Minskar talgproduktionen
- Stimulerar kollagenproduktionen
- Har en porsammandragande effekt
SKINREJUVENATION
60 minuter
En behandling som med hjälp av laserljus stimulerar och aktiverar produktionen av kollagen i huden. Resultatet blir en jämnare hudton med slätare intryck, ökad spänst och flexibiltet samt synligt ny lyster.
Behandlingen ger omedelbart resultat, men görs med fördel i en kur om 4-6 ggr med 3 veckors mellanrum, för ett långvarigt/tydligare resultat.
I behandlingen ingår:
Rengöring, hudanalys, enzymepeeling, cellox 20 (laser), inslussning av mask med hjälp av ultraljud, samt avslutande produkter.
Pris första behandlingen: 2295 kr
Pris andra behandlingen: 2095 kr
Pris tredje behandlingen: 1895 kr (fortsättningsvis det fasta priset)
Uppgradera behandlingen med att lägga till reducering av kärl eller pigment i samma behandling för ännu jämnare hudton + 500 kr.
SYRA PENSLING TILLVAL
15 minuter
Denna behandlingen lägger du till vid en redan bokad ansiktsbehandling. Syror hjälper till att stimulera den egna cellproduktionen, är exfolierande, ger lyster och hjälper till att behandla akne, förstorade porer, rynkor, linjer, torrhet, förlorad spänts och pigmenteringar.
Pris: 500 kr
AGE REPAIR PEEL OFF MASK TILLVAL
15 minuter
Age repair peel off mask har en åtstramande effekt som ger massa lyster och hjälper till att lugna huden samt minskar synliga tecken av hudåldrande. Fullproppad med antioxidanter som C-vitamin och A-vitamin slussas dom aktiva ingredienserna ner i huden där dom kan arbeta som mest effektivt. Kan läggas till i alla ansiktsbehandlingar.
Pris: 159 Kr
PLASMA PEN TILLVAL
15 minuter
Lägg till borttagning av enskilda hudflikar/skintags, åldersfläckar, leverfläckar, samt pigmenterade solfläckar i din ansiktsbehandling.
Med hjälp av plasmaljus tar man bort de oönskade fläckarna/pigmenteringarna. Efter behandlingen kommer det att bildas en sårskorpa som efter ca 8 dagar kommer att falla av naturligt. Det är viktig att efter behandlingen inte pilla eller utsätta området för någon fukt eller värme, det gäller alltså att undvika sol, svettning, bastu och ångbad.
Pris: 500 kr
BC ÖRTPEELING ADVANCED
60 minuter
En behandling som ger ett kraftfullt korrigerande och långvarigt resultat för de tuffaste och mest svårbehandlade hudtillstånden.
Då C-peel är en effektiv problemlösare krävs noggrann konsultation. Planering, behandling och hemvård är tre viktiga steg för lyckad behandling och resultat.
Viktigt är att lyssna på de råd du får av din hudterapeut och noga följa anvisningar om hemvårdsprodukter.
Dag 1: Örtpeeling Advanced behandling på salong
Dag 2-4: Hemvård
Dag 2-4: Huden börjar flagna
Dag 5: Återbesök
Behandlingseffekt:
- grov hud (förstorade porer, förlorad elasticitet)
- pigment skador (åldersfläckar, solskador, postinflammatoriska hyperpigmenteringar mm)
- ärr (akneärr, skador, operationärr mm)
- aknerelaterad hud (inflammationer, kvisslor, milier, talgreglering m.m.)
- åldrande hud (linjer, rynkor, elasticitet, spänst, lyster och stöd)
OBS! Konsultation krävs innan. En uppföljande behandling ingår i priset, 60 minuter + 30 minuter. Hemvårdsprodukter krävs!
YourBoost
90 minuter
Perfekt första gångs behandling för din nya boost!
Många av oss sitter hemma, jobbar framför datorer, eller kommer inte ut i den utrsträckningen vi brukar. Vi märker att många känner sig glåmiga och trötta. För er har vi tagit fram YourBoost.
Vi skräddarsyr en behandlingsplan bara för dig där vi börjar med en underbar ansiktsbehandling och lär känna din hud på bästa sätt. Därefter har vi en utförlig konsultation med vidare planering samt produktrådgivning.
I ansikstbehandlingen ingår allt som behövs för att du omedelbart ska känna dig pigg, fräsch och redo för en ny boost: Rengöring, ansikstvatten, personligt anpassad kemisk peeling, frans- och brynfärgning samt formning av bryn (valfritt), serum, ansiktsmask, dekolltagemassage, avslutande produkter.
Välkommen!
Pris: 1200 kr